yandex metrica
Kendin Yap - DIY

Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

Bugünkü yazımızda sizler ile birlikte hep beraber kokulu taş nasıl yapılır hakkında bilgiler vereceğiz. Son zamanda yapılan düğün, nikah ve mevlüt gibi toplantılarda sıkça karşılaştığımız sabundan yapılmış olan kokulu taş ve sabunların dağıtıldığına hepiniz rast gelmişsinizdir. Kokulu sabunlar ya da kokulu taşlar artık daha önce yukarıda belirtmiş olduğumuz organizasyonlarda gelen misafirlere dağıtılmakta.

Kokulu-Sabun-Nasil-Yapili

Daha önceki yıllarda mevlütlerde dağıtılan nikah şekerlerinin de yerini alan kokulu taşlar yapılırken bir çok malzemeye ihtiyaç duyuluyor. Evinizde bu malzemeler varsa ya da temin etmek gibi bir durumunuz olursa aşağıda sizler için sıralayacağımız malzemeleri kullanarak kokulu taşlar yapabilirsiniz ve organizasyonlarda gelen misafirlerinize hediye ederek organizasyonunuzun unutulmamasını sağlayabilirsiniz.

Kokulu Taş Malzemeleri

 • Hassas tartı,
 • Sptatula
 • Kokulu taş tozu,
 • Silikon kalıplar,
 • Esans ( istediğiniz esanları internet üzerinden temin edebilirsiniz )
 • Karıştırma kabı,
 • Boya

Malzemelerimizi sıraladığımıza göre artık kokulu taş yapımı ile ilgili sizlere ufak ama sizler için önemli olabilecek ayrıntılara geçebiliriz.

Kokulu-Tas-Nasil-Yapili

Kokulu taşları yada sabunları hazırlarken dikkat etmeniz gereken unsurların başında şunlar yer almakta;

 • Kokulu taşlarınızı yukarıdaki malzemeleri kullanarak hazırlamayı aşağıdaki maddeler ile açıklamaya çalışacağız. Fakat hazırladığınızı düşünerek bizler için önemli olan unsurların başında olduğu için bu maddeyi en başa koymayı uygun gördük. Kokulu taşlarınızı hazırladınız, fakat yapmış olduğunuz malzemeleri çıkartırken kırılma ihtimalini ortadan kaldırabilmek için, bu işler için özel olarak hazırlanmış kalıplar kullanırsanız kalıplarınızı çıkartırken herhangi bir kırılma ihtimali yaşamamış olursunuz.
 • Zehirlenmeleri önlemek için çikolata kalıpları ya da kek kalıpları kullanırsanız eğer, bunları daha sonra kek yapmak için falan kullanmamanızı özellikle tavsiye ediyoruz.
 • Kokulu taşlarınızı hazırladınız, çok güzel modeller meydana getirdiniz ve kalıplarınızı tekrar temizliyorsunuz. Temizleme işlemi de bittikten sonra sakın ola sakın temizlemiş olduğunuz kalıpların sularını tuvaletinizin giderine dökmeyin. Özel olarak bu iş için kullanılmak üzere bir kova kullanarak her temizleme işleminde suyu buraya boşaltarak temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Not : Kova içerisinde biriktirmiş olduğunuz suyu nereye dökeceğinizi sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, bir kova içerisinde biriktirmiş olduğunuz suyu kullanmış olduğunuz malzemeler tamamen dibe çöktüğüne emin olduktan tortusunu süzerek tuvalet giderinize dökebilirsiniz.
 • Kalan tortuyu çöpe atarak tortudan da kurtulmuş olacaksınız.
 • Kokulu taşları yaparken kullanmış olduğunuz bazı esanslar esans ve suyu tam ayarlayamadığınız zaman meydana gelen taşlarınızın rengini sarartacağı için birkaç küçük deneme yaptıktan sonra asıl kokulu taşlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle hem el ayarınızı hem de malzemeleri nasıl ayarlayacağınızı bir sonraki deneyiminizde rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.
 • Bir model oluşturdunuz fakat kalıptan çıkartma esnasında bozuk çıkması durumunda eriterek tekrar kullanabilirsiniz. Böylelikle çöpe atmanıza da gerek kalmayacaktır.

Kokulu-Tas-Yapimi-

Kokulu Taş nasıl hazırlanır?

Malzemeler arasında saymış olduğumuz ölçeğimiz ile birlikte, taş tozumuzu karıştırma kalıbına koyarak işleme başlayabiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri, topaklanmasını önleyebilmek, bunun için çiğ köfte yapar gibi durmadan karıştırmak. Daha sonra yapmamız gerekenlere değinecek olursak eğer, yine malzemelerimiz arasında bulunan esansımızdan 4 ya da 5 damla kadar karışımımızın üzerine ekliyoruz.

Kokulu taşlarımızı eğer renkli yapmak istiyorsak ve elimizde yeterince hoş görüntü oluşturacak renkler varsa kombin yaparak yani uyumu sağlayacak şekilde olan renkleri bu kısımda birbirine karıştırarak kullanabilirsiniz. Tek renk ya da birkaç renk kullandıktan ve birbirine harmanladıktan sonra karıştırma işlemine devam ediyoruz. Karıştırdık ve kalıplarımıza döküyoruz. Bu işlemlere dikkat ederek yaptığınızda yaklaşık yarım saat kadar sonra kokulu taşlarımız hazır olmuş olacak. Tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra kalıplardan çıkartarak spatula yardımı ile kokulu taşlara istediğiniz desenleri vererek hepsinin birbirinden farklı ve özel olmasını sağlayabilirsiniz.

Daha fazla içeriğe ve örgü modellerine ulaşabilmek için Orgubu.com’un Pinterest sayfasına ulaşabilirsiniz. @orgubu

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu